SWISS ARCHITECTURE EXPERIENCE
  • Home
  • ABOUT
  • Asia
  • Adam
  • Life

A S I A


Neubau Kunstmuseum

31/3/2021

0 Comments

 
Picture
Ulica prowadząca z bazylejskiej katedry w kierunku Muzeum Sztuki byłaby nudna jak setki innych – okiennice, mury pruskie, drobnica  - gdyby na jej końcu nie oczekiwał zamknięty Szary Monolit – Neubau.

W 2009 roku ogłoszono konkurs- marzenie: należało zaprojektować rozbudowę Muzeum Sztuki (Kunstmuseum). Rozbudowę na działce położonej po drugiej stronie ruchliwej ulicy… W zasadzie skrzyżowania. Takiego, które tuż za działką przechodzi …w most. Architekci kochają wyzwania- zgłosiło się 125 pracowni, wybrano spośród nich 25, zwycięską pracę zaprezentowali architekci z pracowni Christ &Gantenbein.

Jury podczas oceny prac konkursowych szukało projektów odpowiadających na pytania: Jakie będzie połączenie obu budynków? Jaka będzie relacja nowego do starego? W jaki sposób rozegrać trudny miejski narożnik? Działka pod nowy budynek leży na granicy St.Alban, strefy wąskich uliczek i historycznej zabudowy oraz szerokiej jezdni i mostu.

Architekci uznali fakt, że projektują rozbudowę po drugiej stronie ulicy, za dość surrealistyczny, nasuwający pytania: jedno muzeum- dwa budynki? Jedno wejście? Dwa wejścia? Jak to się przełoży na odbiór kompleksu jako całości? (fragment wywiadu z Emanuelem Christem z książki „ The Making of Neubau Kunstmuseum Basel”).

Powstał budynek jednolity, skontrastowany z klasycystyczną budowlą gmachu głównego. Połączono go pod ziemią salą wystawową o wielkości 500m2.

Picture

Problem, który miało Kunstmuseum z dostawami dzieł sztuki rozwiązano, projektując drzwi szklane, przysłonięte, jak pozostałe, kratą ze stali ocynkowanej. W głównej elewacji.  Ciekawe jest to, że umieszczenie ogromnego wjazdu dla ciężarówki w eksponowanym miejscu nie zaburza odbioru bryły.
W górnej części fasady za warstwą cegieł wyświetlane są teksty, które okrążają budynek.
Wnętrze foyer jest chłodne, marmurowe, szare posadzki, stal ocynkowana i szare tynki.
A jak rozwiązano kwestię wejścia i biletów, powinniście przekonać się sami podczas pobytu w Bazylei. Bo „Sammlung”, zbiory Muzeum Sztuki są imponujące.  Niepozorne Muzeum w niewielkim mieście, które wystawia prawie wszystkich. Punkt obowiązkowy.
Picture
Picture
Picture
Picture
Picture
Przejście pod jezdnią
Picture
Picture
Adres:
St. Alban-Graben 20, 4052 Basel

Budowa: 10.2012-02.2016
Powierzchnia działki: 3636 m2
Powierzchnia zabudowy: 1582m2
Powierzchnia całkowita: 11 481m2
Koszty: 102,8 Mln CHF
0 Comments

Krótki wpis o pewnych drzwiach

29/3/2021

0 Comments

 
Picture
Wejście do budynku mieszkalnego i biura Herzog & de Meuron przy Freilagerplatz w Bazylei.

Dla wielu, wielu architektów te drzwi kojarzą się z późnymi powrotami do domu, ze zmęczeniem, z trudem naszej pracy. Również dla mnie. Jednak chwytając tę odbarwioną klamkę otwierasz drzwi do fascynującego świata. Bo nad archiwum pracowni, wypełnionej wszelkimi modelami, które powstawały przez całe lata, znajduje się pracownia. To tu powstają śmiałe wizje, które często później będą wyznaczać architektoniczne trendy. 

I tak też trochę jest z drzwiami, cholernie ciężkie, trudne do umycia... a jednak łapią wzrok.

Bardzo starałam się znaleźć pozytywne fragmenty tego charakterystycznego obiektu i niewątpliwie perforowana blacha falista, która wygląda jak łańcuchy pereł jest świetnym pomysłem.   A sam budynek? To temat na odrębny wpis.
Picture
Picture
Picture
0 Comments

Herb

25/3/2021

0 Comments

 
Wiem, że powinny pojawić się szkła i minimalizm, czysty plan i perfekcyjny detal, a najchętniej budownictwo komunalne, ale Olgiatego trudno sobie odmówić.
 
Nie zniechęcajcie się, po tej perełce obiecuję szkło! Od stóp do dachu, i wąskie płyty stropowe, i piękny beton.
Jednak póki co- proszę wziąć głęboki wdech i pozwolić się zaskoczyć i może zaśmiać. Tekst będzie krótki i niespecjalnie treściwy.
 
W mieście Chur Valerio Olgiati otrzymał za zadanie zaprojektować zadaszenie wejścia do siedziby władz miejskich. Daszek.
Znamy daszki- często szklane, dosyć brzydkie. W tym wypadku zrobił rzecz śmiałą- do neorenesansowego budynku dostawił abstrakcyjną, obcą formę – 70 m2 żelbetowej płyty, odsuniętej od elewacji. Dźwigają ją słup i lekko skręcona tarcza w kształcie herbu. Przeciwstawił proste bryły rozrzeźbionej fasadzie, zrezygnował całkowicie ze schodów, prowadząc użytkowników rampą.
Wspaniałe!
Picture
Picture
0 Comments

Spryciarz

21/3/2021

0 Comments

 
Maurerhalle
Picture
Oprzeć halę na betonowej harmonijce, wymyślić to tak, że niesie ona całą resztę- to jest szał.
Hala Murarzy nie jest prawdopodobnie tym, co sobie wyobrażamy w pierwszym momencie na myśl o współczesności. Trudno mi się było jednak oprzeć z dwóch powodów:
Fantastycznego pomysłu i niebagatelnego wpływu architekta, Hermana Baura, na architekturę dzisiejszą Szwajcarii.
Baur robi rzecz piękną- składa nośną ścianę jak kartkę i w ten sposób załatwia temat słupów, podciągów. Na liniach, załamaniach, trójkątach, rombach,  nie kończy, dekoruje ją szalunkiem*.
Dwustronnie! Zagina podwójnie i tworzy elewację.

Jest brutalnie i surowo- ale powiedzcie sami- czy nie jest w tym przekonujący?

Hala powstała w latach 1956-1961 jako jeden z obiektów Gewerbeschule w Bazlei, szkoły zawodowej, złożonej z trzech typów budynków. Na terenie 21 300 m2 mieszczą się kontrastujące ze sobą Warsztaty, Budynek Ogólny i Szkoła Projektowania. Budynek Hali murarzy jest najmniejszym z nich, wyraźnie odcina się od pozostałych wysokich elewacji i dużych kubatur.
 

Picture
Picture

Read More
0 Comments

Skok

21/3/2021

0 Comments

 
Zobaczycie tu współczesną architekturę szwajcarską. W słusznej dawce, sporo betonu, dużo drewna.
Zaczynamy
Picture
0 Comments
Forward>>

    Author

    [email protected]

    Archives

    February 2022
    September 2021
    July 2021
    June 2021
    May 2021
    April 2021
    March 2021

    Categories

    All
    Arch

    RSS Feed


    View my profile on LinkedIn
Site powered by Weebly. Managed by Porkbun
  • Home
  • ABOUT
  • Asia
  • Adam
  • Life